Main Forum PvE PvP Guides AddOns Lore Gallery

עכשיו 19 פברואר 2018, 19:51

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 12 הודעות ] 
מחבר הודעה
נושא ההודעה: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 12 אוגוסט 2010, 12:59
 
צוות האתר

צוות האתר
הצטרף: 08 אוגוסט 2010, 10:09
הודעות: 5040
עשה לייק: 284 פעמים
קיבל לייק: 235 פעמים
הדמות הראשית: Animor
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Paladin
מנותק

שלום לכולם,

להלן לקסיקון מונחים ומושגים, אשר יעזור לשחקנים להבין טוב יותר את הדרך בה עובד המשחק. ב-WoW קיימים לא מעט מושגים, אשר חשובים להבנת ההשפעה של בחירות השחקן על ביצועיו בתחומים שונים.

נכון לעכשיו לקסיקון זה אינו שלם, ואני אוסיף לו עם הזמן הסברים. כולם מוזמנים להגיב ולהרחיב את הלקסיקון, על מנת להפוך אותו למלא יותר.

1) תכונות בסיסיות (Base stats, attributes)

כוח (Strength)
א. מגדיל את כוח ההתקפה (attack power) של נשק מטווח קרוב (melee) וכך מגדיל את הנזק שהוא עושה.
ב. מגדיל את יכולת הבלימה (block), אם הדמות משתמשת במגן יד (shield). כלומר, מגדיל את אחוז הנזק שדמות חוסמת באמצעות המגן, מתוך סה"כ הנזק של המכה.

זריזות (Agility)
א. מגדילה את כוח ההתקפה של נשק מטווח רחוק (ranged), עבור הקלאסים: לוחם (warrior), צייד (hunter), נוכל (rogue).
ב. מגדילה את כוח ההתקפה של נשק מטווח קרוב, עבור הקלאסים: צייד (hunter), נוכל (rogue), שאמאן (shaman) ודרואיד (druids) בצורת חתול.
ג. מגדילה את השריון (armor).
ד. מגדילה את הסיכוי למכה קריטית (critical), אשר גורמת נזק כפול.
ה. מגדילה את הסיכוי להתחמקות ממכה (dodge).

סיבולת (Stamina)
מגדילה את נקודות החיים (Health Points, hp).

תבונה (Intellect)
א. מגדילה את המאנה (כוח הקסם, mana).
ב. מגדילה את הסיכוי לקסם קריטי (spell critical).
ג. מגדילה את כוח ההתקפה של שאמאנים שלמדו את היכולת Mental Dexterity.

רוח קרב (Spirit)
מגדילה את קצב ההתחדשות של נקודות החיים והמאנה.

2) ציוד ושיריון (Gear)

א. בד (cloth) – משמש את הקלאסים כהן, קוסם וורלוק. הכי חלש מבחינת שריון.
ב. עור (leather) – משמש את הקלאסים רוג ודרואיד בכל הרמות, משמש צייד ושאמאן עד רמה 40.
ג. שיריון שרשראות (mail) – משמש לוחם ופלאדין עד רמה 40, משמש צייד ושאמאן מרמה 40 ואילך.
ד. שיריון לוחות (plate) – משמש לוחם, פלאדין ואביר מוות (DK) מרמה 40 ואילך. הכי חזק מבחינת שריון.

3) דירוג איכות לחפצים

א. אפור – נפוץ מאוד. בעיקרון זבל, אפשר למכור לסוחרים (vendor trash).
ב. לבן – שכיח. קצת יותר טוב מלבן, שימושי רק ברמות הנמוכות.
ג. ירוק – לא שכיח. מגיע עם בונוסים לתכונות הבסיסיות.
ד. כחול – נדיר. טוב יותר מירוק, בונוסים גדולים יותר.
ה. סגול – אפי (epic). קשה יותר להשיג, נדיר מאוד אצל סתם מפלצות (mobs).
ו. זהב חיוור - היירלום (Hierloom). ניתן לקנות אותו עם דמות ברמה גבוהה ולשלוח לדמות ברמה נמוכה (דמות משנית, אלט). ציוד זה מתקדם אוטומטית ברמות ומתאים את עצמו לרמת הדמות המשנית. בנוסף, הוא נותן בונוס ל-XP ומאפשר לעלות רמות מהר יותר.
ז. כתום – אגדי (legendary) – שכחו מזה...


4) כלי נשק

א. לא כל קלאס יכול להשתמש בכל סוג נשק. מאז חבילת ההרחבה קטקליזם, אין צורך ללמוד כלי נשק אצל מאמן. השחקן "נולד" עם היכולת להשתמש בכלי הנשק המורשים לו.
ב. ישנם כלי נשק ליד אחת וישנם כלי נשק דו ידניים. מי שמשתמש בנשק ליד אחת יכול לשים ביחד השנייה אביזר נוסף (כמו מגן). דמות יכולה להשתמש באחד מהשניים:
- נשק ליד הראשית + נשק ליד המשנית.
- נשק דו ידני.
ג. לכל נשק יש מאפיין מהירות (speed), שמציין כל כמה שניות ניתן להכות עם הנשק.
ד.לכל נשק יש מאפיין נזק (damage), שמציין מה הנזק שהנשק יעשה בכל מכה. הנזק הוא רנדומלי, לכן מצוין בטווח של מספרים.
ה. לכל נשק יש מאפיין של נזק לשנייה (damage per second, DPS), שהוא בעצם חלוקה של הנזק הממוצע של הנשק לכל מכה במהירות שלו. זהו פרמטר נוח מאוד להשוואה בין כלי נשק שונים.
ו. בפועל, נשק יעשה יותר נזק מזה שמצויין עליו, משום שלכל דמות יש בונוסים על הנזק ועל המהירות (כמו כוח התקפה).

5) סוגי mobs, יצורים ומפלצות

א. יצורים רגילים - אין להם סימן זיהוי מיוחד. WoW שורץ בכאלה.
ב. יצורים רגילים עם שם ייחודי (named) - בעלי צורה ויכולות שונות מהרגיל, בדרך כלל אלה הם יעדים של קווסטים. יצורים אלה אינם קשים מיצורים רגילים באותה רמה.
ג. elite - יצורים חזקים בעלי יכולות משודרגות מהמקבילה הרגילה שלהם. Elite במבוכים או בעלי שם ייחודי יהיו קשים אפילו יותר מאשר elite "רגילים". הם מסומנים בדרקון זהב מכונף מסביב לדיוקן שלהם:
תמונה

ד. יצורים נדירים (rare) - אלה יצורים בעלי שם ייחודי, אשר מופיעים מחדש רק כמה שעות לאחר שהורגים אותם. הם לא חזקים יותר מהמקבילה הרגילה שלהם, אולם בדרך כלל יש להם יכולת או שתיים נוספות. היצורים הנדירים מסומנים בדרקון כסף מסביב לדיוקן שלהם:
תמונה

ה. elite rare - יצורים נדירים שהם גם elite. יש להם שם ייחודי והם חזקים במיוחד. הם מסומנים בדרקון כסף מכונף:
תמונה

ו. בוסים - בעלי שם ייחודי, חזקים יותר מאשר elite ברמתם. הבוסים חסינים לקסמי שליטה ונטרול (crowd control). הם נמצאים על פי רוב במבוכים, אבל במשחק המקורי ובחבילת ההרחבה TBC וקטקליזם היו מעט בוסים קשים במיוחד שהסתובבו בחוץ. במבוכים מסוימים ניתן למצוא מיני-בוסים - יצורים בדרגת קושי בין elite ובוס רגיל.
ז. בוס-גולגולת - בוסים שלא ניתן לראות את רמתם (מופיע כ-??). אלה מכונים "בוס-גולגולת" על שם הציור שמופיע במקום הרמה שלהם, והם היצורים הקשים ביותר להריגה ב-WoW. המספרים הסטטיסטיים מראים שהרמה שלהם גבוהה ב-3 מעל הרמה המקסימלית הרלוונטית לאותה חבילת הרחבה (63, 73, 83, 88 וכו' בהתאמה).

6) משחק בקבוצה

ישנם קווסטים ומקומות רבים, אשר שחקן בודד אינו יכול להסתדר בהם לבדו. אלה יכולים להיות קווסטים מיוחדים שמטרתם הריגת בוס חזק, או מבוכים (Dungeons) ברמות קושי שונות. מכיוון ש-WoW הוא משחק רב משתתפים המוני, חלק ניכר מהזמן במשחק אתם צפויים לבלות בקבוצה. ישנם שני סוגים של קבוצות ב-WoW:

א. חבורה (party, group) - קבוצה של עד 5 שחקנים המשתפת פעולה לצורך ביצוע מבוך או קווסט מסוים. אם אתם עולים רמות, אתם צפויים להיתקל בלא מעט מבוכים שיצריכו מכם לחבור לחבורה כזו.
ב. רייד (פשיטה, raid) - קבוצה של 10 עד 40 שחקנים, המשתפת פעולה לצורך משימה או מבוך קשים ומורכבים. הריידים מיועדים בדרך כלל לשחקנים ברמה המקסימלית של חבילות ההרחבה. לכן, כיום ישנם ריידים לשחקנים ברמות 60, 70, 80 ו-85.
שימו לב: ישנם מבוכים אשר מצריכים תהליך כיוונון (attunement) מסוים לפני שניתן להיכנס אליהם. למשל: ביצוע שרשרת קווסטים, השגת מפתח, הריגת בוס מסוים וכו'.

איך מצטרפים לקבוצות כאלה? ישנן מספר אפשרויות:
א. מתארגנים עם חברי הגילדה או עם חברים למשחק.
ב. מחפשים שותפים רנדומליים בצ'ט המסחר (trade) בערים הגדולות.
ג. משתמשים בפיצ'ר Dungeon Finder או Raid Browser בממשק המשתמש שלכם.

התפקידים בקבוצה:
א. טנק (tank) - מושך את האויבים אליו וסופג את מירב הנזק. בעל עמידות גבוהה.
ב. הילר (מרפא, healer) - מרפא את חברי הקבוצה ושומר עליהם בחיים.
ג. DPS - גורם נזק לאויבים. יכול לפעול מטווח קרוב (melee) או מטווח רחוק (ranged).

Dungeon ו-Instance
כאמור לעיל, Dungeon (מבוך) הנו מקום בו נמצאות מפלצות חזקות ובוסים, אשר שחקן בודד אינו יכול להתמודד עמם לבדו (אלא אם כן הוא נכנס למבוך לרמות נמוכות ממנו). השלל במבוכים טוב יותר משלל שאפשר למצוא על יצורים בעולם הפתוח.
Instance הוא מושג שאול מתחום התכנות: כאשר קבוצה נכנסת למבוך, מערכת המשחק "מייצרת" עבורה העתק ייחודי של המבוך. לכל קבוצה יש את העתק המבוך שלה, כך ששתי קבוצות לא תתקלנה זו בזו גם אם הן עושות את אותו המבוך באותו הזמן. ה-Instance נוצר כאשר שחקני הקבוצה עוברים מבעד לשער המבוך.
ל-Instance של רייד ישנו מספר סידורי. שחקן שנכנס עם קבוצה מסוימת והרג בוס ב-Instance, נשמר לאותו מספר סידורי להמשך השבוע, ועל כן לא יוכל לבצע שוב את הרייד עם קבוצה אחרת.

רמות קושי של מבוכים וריידים
א. לחלק מהמבוכים ל-5 שחקנים קיים מצב "גבורה" (heroic mode). במבוכי ה-heroic, המפלצות והבוסים קשים יותר, אך גם השלל איכותי יותר.
ב. מבוך של רייד יכול להגיע במספר גרסאות, עפ"י מספר השחקנים אליו הוא מיועד. למשל, הרייד Ice Crown Citadel מגיע בגרסת 10 שחקנים ובגרסת 25 שחקנים. בגרסת ה-25 יש לבוסים יכולות מיוחדות, שלא קיימות בגרסת ה-10.
ג. גם לחלק מהריידים קיימת גרסת "גבורה". ניתן לבצע גרסת heroic בכל גודל אפשרי של הרייד. לכן, אם נשתמש בדוגמה הקודמת, ל-Ice Crown Citadel יש סה"כ 4 גרסאות שונות.

7) מטבעות ואסימונים חשובים ב-Cataclysm

PvE

Justice Points - מקבלים כאשר הורגים בוסים במבוכים לרמות 70 ומעלה. ניתן לצבור עד 4000 נקודות כאלה. עם הנקודות אפשר לרכוש ציוד PvE.

Valor Points - רמה מעל Justice. מקבלים כאשר הורגים בוסים בריידים או כאשר מבצעים מבוך רנדומלי באמצעות מערכת ה-dungeon finder (מוגבל לשבעה מבוכים בשבוע). ניתן לצבור עד 4000 נקודות כאלה. עם הנקודות ניתן לרכוש ציוד PvE מתקדם יותר מאשר זה של ה-Justice.

PvP

Honor Points - מקבלים כאשר הורגים יריבים ב-PvP, בשדה הפתוח או ב-battlegrounds. ניתן לצבור עד 4000 נקודות, עמן אפשר לקנות ציוד PvP.

Conquest Points - רמה מעל Honor. מקבלים כאשר מנצחים קרבות של rated battlegrounds או ארינה. כמו כן, ניתן לקבל מעט נקודות כאשר מנצחים את ה-random battleground הראשון בכל יום. התקרה נמוכה יותר מ-4000 ועשויה להשתנות לפי ה-PvP rating. עם נקודות אלה אפשר לרכוש ציוד PvP מתקדם.

ניתן להמיר Justice ב-Honor ו-Valor ב-Conquest, וגם להפך. ההמרה אינה 1:1 ויש הפסד מסוים.

8) רכיבה ותעופה

רכיבה ותעופה ב-WoW הנן מקצוע נלמד וכמו בשאר המקצועות, ישנן מספר רמות אותן ניתן ללמוד. שימו לב שהעלות תהיה נמוכה יותר מזו המצויינת, כתלות במוניטין (reputation) שלכם עם הסיעה של המאמן.

Apprentice (חניך) - ניתן ללמוד החל מרמה 20, ממדריכי רכיבה שיש לכל סיעה. מאפשר לרכוב על חיית רכיבה רגלית במהירות של 60%+. עלות: 4 מטבעות זהב.

Journeyman (אומן מורשה) - ניתן ללמוד החל מרמה 40, ממדריכי רכיבה שיש לכל סיעה. מאפשר לרכוב על חיית רכיבה רגלית במהירות של 100%+. עלות: 50 מטבעות זהב.

Expert (מומחה) - ניתן ללמוד החל מרמה 60 באאוטלנד: אליאנס ב-Honor Hold, הורד ב-Thrallmar. מאפשר לרכוב על חיית רכיבה מעופפת במהירות של 150%+. עלות: 250 מטבעות זהב.

Flight Master's License (רישיון תעופה, מצריך את חבילת ההרחבה קטקליזם) - ניתן ללמוד החל מרמה 60 אצל כל כל מדריך רכיבה. מאפשר לרכוב על חיית רכיבה מעופפת בקלימדור והממלכות המזרחיות (Eastern Kingdoms). עלות: 250 מטבעות זהב.

Cold Weather Flying (תעופה במזג אויר קר) - ניתן ללמוד החל מרמה 68, מאפשר לעוף בנורת'רנד. כלומר, בלי ללמוד יכולת זו, לא ניתן לעוף בנורת'רנד, גם אם למדנו Expert או Artisan. ניתן לללמוד בדלאראן, ב-River's Heart שב-Sholazar Basin או ב-K3 שב-Storm Peaks. החל מפאטצ' 4.0.1, כבר אין צורך לרכוש Tome of Cold Weather Flight והוא למעשה הוסר מהמשחק. עלות: 500 מטבעות זהב.

Artisan (אמן) - ניתן ללמוד החל מרמה 70 באאוטלנד: אליאנס ב-Honor Hold, הורד ב-Thrallmar, בנורת'רנד: אליאנס ב-Valiance Keep, הורד ב-Warsong Hold. כולם יכולים ללמוד בדלאראן, אבל ללא הנחת reputation. מאפשר לרכוב על חיית רכיבה מעופפת במהירות של 280%+. עלות: 5000 מטבעות זהב.

Master - ניתן ללמוד החל מרמה 80. מאפשר לרכוב על חיות רכיבה מעופפות במהירות של 310%+. עלות: 5000 מטבעות זהב. ניתן בזמנו בחינם למי שלפני פאטצ' 4.0.1 כבר הייתה ברשותו חיית רכיבה מעופפת במהירות של +310%.


First they came
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 13 אוגוסט 2010, 00:30
 
סמל אישי של המשתמש

לגיונר

לגיונר
הצטרף: 08 אוגוסט 2010, 00:58
הודעות: 434
מיקום: חדרה
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 1 פעמים
הדמות הראשית: Yuvaliibl
שרת: Kazzak PvP
קלאס: Warlock
מנותק

ציטוט "ו. כתום – אגדי (legendary) – שכחו מזה..."

like :D
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 13 אוגוסט 2010, 21:24
 
סמל אישי של המשתמש

טירון

טירון
הצטרף: 09 אוגוסט 2010, 18:02
הודעות: 5
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 0 פעמים
הדמות הראשית: Dear
שרת: Aerie Peak Normal
קלאס: Druid
מנותק

TBH זה ממש שימושי למתחיל.
(To be honest)
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 14 אוגוסט 2010, 10:37
 
צוות האתר

צוות האתר
הצטרף: 08 אוגוסט 2010, 10:09
הודעות: 5040
עשה לייק: 284 פעמים
קיבל לייק: 235 פעמים
הדמות הראשית: Animor
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Paladin
מנותק

בקרוב אני ארחיב את הלקסיקון עם מושגים נוספים. למשל, מה זה haste, mp5, defense וכו'.
אם למישהו יש רעיונות, שאלות על מונחים שהוא לא מכיר, הסברים משלו - כולכם מוזמנים. אם תציעו מושגים משלכם, אני אערוך את ההודעה הראשית ואוסיף אותם אליה.


First they came
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 14 אוגוסט 2010, 15:50
 
סמל אישי של המשתמש

שומר הדם

שומר הדם
הצטרף: 02 אוגוסט 2010, 22:19
הודעות: 154
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 1 פעמים
הדמות הראשית: Vortax
שרת: Ravenholdt RP-PVP
קלאס: Priest
מנותק

לפי דעתי - מה זה Instance או Dungeon זה מאד חשוב, כולל מה זה Raid ומה זה Party וכל מה שקשור וכל מה שביניהם זו שאלה שחוזרת המון
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 07 ספטמבר 2010, 18:20
 
צוות האתר

צוות האתר
הצטרף: 08 אוגוסט 2010, 10:09
הודעות: 5040
עשה לייק: 284 פעמים
קיבל לייק: 235 פעמים
הדמות הראשית: Animor
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Paladin
מנותק

ערכתי את הלקסיקון והוספתי לו את סעיפים 5 ו-6.

אשמח להערות ולהצעות מה עוד כדאי להוסיף!
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 07 ספטמבר 2010, 20:19
 
סמל אישי של המשתמש

שומר הדם

שומר הדם
הצטרף: 08 אוגוסט 2010, 04:47
הודעות: 100
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 0 פעמים
הדמות הראשית: kaligulus gonzila
שרת: Bronzebeard Normal
קלאס: Druid
מנותק

יישר כוח!!!!
אין ספק שהמונחים מדוייקים מאוד, הגדרת אותם פצצה.
אני יחשוב על כמה דברים שיכולים ממש להועיל אם תוסיף אותם ואגיד לך.


תמונה
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 07 ספטמבר 2010, 20:27
 
חבר זהב

חבר זהב
הצטרף: 02 ספטמבר 2010, 21:00
הודעות: 665
עשה לייק: 8 פעמים
קיבל לייק: 120 פעמים
הדמות הראשית: holysilver
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Priest
מנותק

נראה סבבה

תודה על השקעה :yes:
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 10 ספטמבר 2010, 12:28
 
סמל אישי של המשתמש

שומר הדם

שומר הדם
הצטרף: 02 אוגוסט 2010, 22:19
הודעות: 154
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 1 פעמים
הדמות הראשית: Vortax
שרת: Ravenholdt RP-PVP
קלאס: Priest
מנותק

זה ממש אדיר אני מקווה שכל מתחיל יקרא את זה יקל מאד על החיים שלהם
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 28 אפריל 2011, 14:42
 
סמל אישי של המשתמש

אביר

אביר
הצטרף: 12 אפריל 2011, 21:17
הודעות: 614
עשה לייק: 4 פעמים
קיבל לייק: 3 פעמים
הדמות הראשית: venuspony
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Druid
מנותק

אני קראתי את המדריך ואני מתחיל
המדריך הזה עזר לי מאוד
:clap:


תמונה
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 08 אוגוסט 2011, 14:43
 
סייר

סייר
הצטרף: 01 אוגוסט 2011, 14:58
הודעות: 18
עשה לייק: 0 פעמים
קיבל לייק: 0 פעמים
הדמות הראשית: gtgt
שרת: The Maelstrom PvP
מנותק

איך אני אמור לדעת מאיזה סוג הנשק?
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
נושא ההודעה: Re: לקסיקון מונחים ומושגים ב-WoW
הודעהפורסם: 12 אוקטובר 2011, 15:36
 
סמל אישי של המשתמש

אביר

אביר
הצטרף: 26 אוגוסט 2011, 15:55
הודעות: 562
מיקום: המרכז
עשה לייק: 307 פעמים
קיבל לייק: 55 פעמים
הדמות הראשית: Manegol
שרת: The Maelstrom PvP
קלאס: Paladin
מנותק

אחלה מדריך!!!!!!!!!!!!!!!!!! :yes:


Manegol: The Mealstorm PvP
תמונה
חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 12 הודעות ] 

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות


מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד


אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: